Blog

Güneş Panellerinin Ömrü Ne Kadardır?

Türkiye’deki ev sahipleri güneş enerjisine yöneliyor. Aldığımız ortak bir soru, yeni güneş panellerinizin ne kadar dayanacağını sormaktır. Güneş panellerinin ortalama ömrü 25 yıldır. Ancak bu, çatınızdaki panellerin birkaç on yıl sonra elektrik üretmeyi bırakacağı anlamına gelmez. Bu sadece, bu noktadan sonra, enerji üretimlerinin, güneş paneli üreticilerinin nominal üretim çıktılarını garanti edeceklerinin ötesinde düşebileceği anlamına gelir.

Panel Performansınızı Etkileyen Faktörler
Teknolojiye gelince, mükemmellik diye bir şey yoktur. Güneş paneli sisteminizin verimliliğini veya performansını etkileyebilecek birkaç farklı faktör vardır.

MONTAJ KONUMU
Güneş panelleri, ne kadar güneş enerjisi emebileceklerine bağlı olarak çalışır. Bir güneş panelinin verimliliğini artırmak için, mümkün olduğunca çok güneşe bakacak şekilde kurulduğundan emin olun. Güneş gün boyunca gökyüzünde hareket ederken, evdeki değişen çatı yüzeyleri farklı zamanlarda farklı miktarlarda güneş ışığını emecek ve böylece sistemin bireysel bir kurulum konumuna nasıl monte edileceği enerji üretimini etkileyecektir. Solarwyse’de size en iyi montaj konumunu seçmenizde yardımcı olabiliriz.

SICAKLIK
Güneş panelleri kurmayı düşünüyorsanız, bulunduğunuz yerin ortalama sıcaklığını göz önünde bulundurmalısınız. Aşırı miktarda aşırı ısı üretimi gerçekten azaltabilir. Panellerinizi, birincil çalışma koşulları için en iyi sıcaklıkta tutmak için yeterli hava akışına izin verecek şekilde düzenlemek için çaba gösterin.

Güneş Panellerinizin Ömrünü Uzatmak
Güneş panellerinizin ömrünü uzatmaya nasıl yardımcı olabileceğinizi merak ediyor olabilirsiniz. Tüm sisteminizin durumunu izleyebilecek kalifiye bir güneş enerjisi kurulum ekibinin yardımcı olacağı yer burasıdır. Panelleri temiz ve kirden arındırmak için üzerinize düşeni yapabilirsiniz, ancak bir profesyonel, mikro invertör kullanıyorsanız, zaman içindeki olası hasarları belirlemek için tek tek paneller de dahil olmak üzere sisteminizin enerji üretimini analiz edebilir. Güneş sisteminizi kendi başınıza sökmeye veya incelemeye çalışırsanız, daha fazla hasar verebilir ve garantiyi geçersiz kılabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir